Sağlık hakkında tüyolar!

Yanak Isırma: Nedenleri, Etkileri ve Nasıl Durdurulacağı

Yanak Isırma: Nedenleri, Etkileri ve Nasıl Durdurulacağı
0 78

Daha önce yanağınızın içini ısırdıysanız, böyle bir talihsizlikle ilgili acıyı bilirsiniz. Birçok kişi yanak ısırmayı ara sıra yaşanan bir kaza olarak tecrübe ederken, diğerleri kötü bir alışkanlık veya takıntılı bir eylem olarak bununla mücadele eder. Yanak ısırma, buna neyin sebep olduğu ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Yanak Isırma Nedir?

Morsicatio buccarum olarak bilinen kronik yanak ısırma veya çiğneme genellikle stres ve kaygıya verilen fiziksel bir tepki olarak görülür. Yanak ısırma davranışının kazara ısırmadan kronik, takıntılı yanak ısırmaya kadar değişen seviyeleri vardır.

Belirtiler aftlardan (kazara ısırma veya uyku sırasında) düzenli yaralara ve ülserlere kadar değişir. Aşırı durumlarda, düzenli yanak ısırma yanak dokularında yara dokusuna ve iltihaplanmaya yol açabilir. Çoğunlukla yanak ısırma, yanlış çiğnediğinizde meydana gelen basit bir kazadır. Yanlış hizalanmış dişlerin bir işareti de olabilir. Bununla birlikte, ağız içinde tekrarlanan çiğneme anksiyete belirtisidir. Saç çekme ve deri yolma gibi, yanak ısırma da stresin fiziksel bir belirtisi olabilir. Bu durumlarda, yanağınızı ısırma eylemi vücut odaklı tekrarlayan davranış (BFRD) olarak bilinir.

Yanak Isırma Türleri

Yanak ısırmanın farklı türleri olduğunu biliyor muydunuz? Yanak ısırma davranışının sıklığını ve şiddetini ele alan beş ana tür vardır.

Periyodik Kazara Yanak Isırma

Kabul edelim, herkes arada bir yanağını ısırır. Bu durum spor, itişip kakışma ve hatta yiyecek veya sakız çiğneme gibi birçok durumda kazara gerçekleşir. Periyodik olarak kazara yanak ısırmak aft ile sonuçlanabilir, ancak genellikle endişe verici değildir. Elbette biraz acıyabilir, ancak bu yakın zamanda tekrar yapacağınız bir şey değildir!

Düzenli Kazara Yanak Isırma

Ya istediğinizden daha kısa sürede tekrarlarsa? Yanlışlıkla yanaklarınızı umduğunuzdan daha sık ısırdığınızı fark ederseniz, çenenizle ilgili hizalama sorunlarınız olabilir. Kazara yanak ısırma ile ilgili bir sorun fark ederseniz diş hekiminize başvurun.

Bazı kişiler yirmilik dişlerinin çıkmasıyla bağlantılı olarak düzenli olarak yanlışlıkla yanaklarını ısırdıklarını fark ederler. Yirmilik dişleriniz çıktıkça yanaklarınızın iç kısımlarında daha fazla tahriş ve kesik oluşması mümkündür.

Uykuda Yanak Isırma

Bazı insanlar uyku sırasında dişlerini gıcırdatır, bazıları ise yanaklarının iç kısımlarını çiğner. Sabah uyanana kadar bunu yaptığınızı fark etmezseniz kendinizi durdurmak zordur, değil mi? Gece boyunca yanaklarınızı korumak için ortodontik bir aparey olasılığını görüşmek üzere diş ekibinizle iletişime geçin.

Alışılmış Yanak Isırma

Hiç yanağını çiğneyen birini fark ettiniz mi? Bazı insanlar için kompulsif yanak ısırma, altta yatan duygular veya çevrelerine verdikleri bir tepki tarafından tetiklenen yarı bilinçli bir davranış ve kötü bir alışkanlıktır.

Kronik Yanak Isırma ve BFRB

BFRB veya vücut odaklı tekrarlayan davranış, bir kişinin yardım almadan kontrol edemediği bir şeydir. Yanak ısırma kontrol edilebilir bir davranıştan zorlantıya dönüştüğünde yeni bir isim alır: morsicatio buccarum. Kronik yanak ısırmanın bir milyonda yaklaşık 750 kişiyi etkilediği tahmin edilmektedir. Yanaklarını tekrar tekrar çiğneyen kişilerde genellikle altta yatan anksiyete bozuklukları vardır. Bu durum ve tekrarlayan davranışlar hayatlarının her alanını etkileyebilir.

Yanak Isırma Türleri
Yanak Isırma Türleri

Yanak Isırmaya Ne Sebep Olur?

Yanlışlıkla yapılan yanak ısırmalarının yanı sıra, genellikle davranışın altında yatan nedeni belirlemek mümkündür. Genellikle insanlar stresli veya endişeli olduklarında ya da hareketsizlikten dolayı sıkıldıklarında yanaklarını çiğnerler. Kronik yanak ısırma vakalarının çoğu altta yatan psikolojik bir nedene bağlıdır. Bununla birlikte, bazı araştırmacılar genetik bir bileşen olduğunu öne sürmektedir. Kronik yanak ısırma genellikle geç çocukluk döneminde ortaya çıkar.

Yanak Isırma Nasıl Durdurulur?

Ara sıra meydana gelen yanak ısırma vakalarını önlemek zor olsa da, düzenli olarak kazara ve gece boyunca çiğnemeyi yönetmek mümkündür. Kronik yanak ısırma ile mücadele edenler için başa çıkma yöntemlerini öğrenebilirsiniz. En iyi tedavi yöntemini belirlemek için tetikleyicileri ve nedenleri anlamak gerekir.

Stres ve Kaygı

Yanak ısırma, birçok insanın genellikle bilinçsizce yaptığı yaygın bir alışkanlıktır. Zararsız gibi görünse de, bu davranışa katkıda bulunabilecek altta yatan psikolojik faktörler vardır. Stres ve kaygı, yanak ısırmaya yol açabilecek iki önemli faktördür. Stres veya endişe yaşadığımızda, kendimizi gergin ve huzursuz hissedebiliriz ve vücudumuz buna yanak ısırma gibi tekrarlayan davranışlarda bulunarak yanıt verebilir. Bu davranış geçici bir rahatlama sağlayabilir, ancak zamanla fiziksel rahatsızlığa ve hatta acıya yol açabilir. Fiziksel etkilere ek olarak, yanak ısırmanın öz saygının azalması ve kaygının artması gibi olumsuz psikolojik etkileri de olabilir.

Kronik Yanak Isırma Tedavisi

Kronik yanak ısırma genellikle stres ve anksiyete gibi psikolojik faktörleri içerdiğinden, tedavi farklıdır. Ortodontik aparatlar veya sakız çiğnemek gibi alternatif davranışlar yardımcı olabilirken, altta yatan sorunları ele almak gerekir.

Diş hekimleri bir hastanın yanak ısırma davranışının vücut odaklı tekrarlayan bir davranış olduğundan şüphelendiğinde, yanakları korumak ve uygun iyileşmeye izin vermek için yanak ısırma için bir ağız koruyucu önerebilirler. Bununla birlikte, hastayı terapi ve muhtemelen ilaç tedavisi için başka bir doktora da yönlendireceklerdir. Kronik yanak ısıranlar için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. İlaç tedavisi anksiyeteyi yönetmeye yardımcı olabilir, ancak alternatif başa çıkma mekanizmalarını öğrenmek için genellikle bir tür terapi önerilir.

  • Bilişsel davranışçı terapi (BDT), anksiyeteye ve nihayetinde yanak ısırma davranışına yol açan olumsuz düşüncelere odaklanır.
  • Alışkanlıkları tersine çevirme eğitimi, bireylerin farkındalık kazanmalarına ve nihayetinde davranışı kontrol etmelerine yardımcı olmak için birden fazla yöntem kullanır.
  • Kapsamlı davranışsal tedavi, yanaklarınızı ısırmak yerine altta yatan duyguları yönetmek için yeni beceriler öğrenmeyi içerir.
  • Kabul ve taahhüt terapisi, duygu ve davranışların kabulünü ve tekrarlayan yanak ısırmayı durdurmak için farkındalık tekniklerini öğretir.
  • Diyalektik davranış terapisi (DDT), yanak ısırma da dahil olmak üzere kendine zarar verme davranışları için oldukça başarılı bir tedavidir. Kabullenme, farkındalık ve duyguları düzenlemeyi öğrenmenin bir kombinasyonunu içerir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.