Sağlık hakkında tüyolar!

Yapay Tatlandırıcılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yapay Tatlandırıcılar Hakkında Bilmeniz Gerekenler
0 49

“Yapay tatlandırıcı” terimi bazı olumsuz çağrışımlar taşır ve marketlerin raflarında tonlarca şeker ikamesi bulunur. Yine de, bu tatlandırıcılar hakkında gerçekte ne biliyorsunuz? Yapay tatlandırıcılar sağlığınız üzerindeki etkileri ve gıdalarınızda en yaygın olarak hangi çeşitlerin kullanıldığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, okumaya devam edin!

Farklı Yapay Tatlandırıcı Türleri

Son dördü henüz FDA tarafından onaylanmadı, bu nedenle ilk beş tür, yemeğinizde bulabileceğiniz şeylerdir:

  • Sakarin (Tatlı ve Düşük)
  • Aspartam (Eşit, NutraSweet)
  • Asesülfam-K
  • Sukraloz (Splenda)
  • Neotam
  • Alitam
  • Siklamatlar
  • Neohesperdin
  • Taumatin
Yapay Tatlandırıcılar Zararlı Mı?
Yapay Tatlandırıcılar Zararlı Mı?

Yapay Tatlandırıcılar Zararlı Mı?

Eleştirmenler, tüketicileri on yıllardır yapay tatlandırıcılar olumsuz sağlık etkileri konusunda uyarıyor. 1970’lerde yapılan araştırmalar, laboratuvar farelerinde sakarin tüketimi ile mesane kanseri arasında bir bağlantı buldu ve bu, belirli bir tatlandırıcı hakkında bir süre FDA uyarısına yol açtı. Bununla birlikte, diğer sağlık kurumları, yapay tatlandırıcıların kansere veya diğer ciddi sağlık sorunlarına neden olduğunu kanıtlayan sağlam, bilimsel bir bağlantı olmadığını belirtmektedir.

Son araştırmalar yapay tatlandırıcıların ” sınırlı miktarlarda genellikle güvenli ” olduğunu doğrulamaktadır ve bu hamile kadınlar için geçerlidir. Bu, bu besleyici olmayan tatlandırıcıların başka sağlık etkileri olmadığı anlamına gelmez. Örneğin, insanlar “tasarruf edilen” kalorileri başka gıda kaynaklarıyla değiştirebilir, böylece kilo verme ve koruma üzerindeki olumlu etkileri ortadan kaldırabilir.

Yapay tatlandırıcılar ayrıca tatlı yiyeceklerin tadını değiştirebilir, çünkü tat tomurcuklarınız süper tatlı tada uyum sağlar. Ek olarak, yapılan son araştırmalar, çoğu diyet soda içen kişinin tükettiği günde 24 onstan çok daha az olan, yalnızca küçük miktarlarda diyet soda etkilerini inceledi. Basitçe söylemek gerekirse, büyük miktarlarda yapay tatlandırıcıların uzun süreli tüketiminin insan sağlığını ne kadar etkilediğini henüz bilmiyoruz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.