Sağlık hakkında tüyolar!

Yaşlılarda En Sık Karşılaşılan Diş Sorunları Nelerdir?

Yaşlılarda En Sık Karşılaşılan Diş Sorunları Nelerdir?
0 27

Birçok ağız sağlığı riski yaşla birlikte artmaktadır. Yaşa bağlı riskler, yaşam boyu biriken sağlık faktörleri ve kontrol edilebilen sigara ve kötü beslenme gibi yaşam tarzı faktörlerinin bir kombinasyonu nedeniyle, yaşlıların belirli diş sorunları ile ilgili yaşama olasılığı daha genç yaş gruplarındaki insanlara göre daha yüksektir.

Diş hekiminizle konuşmak, ağız sağlığı sorunlarını nasıl tespit edeceğiniz, yöneteceğiniz veya önleyeceğiniz konusunda size daha net bir fikir verecektir.

Diş Çürüğü

Diş çürüğü, dişlerin plak içindeki bakteriler tarafından aşındırılması, her yaştan insanı etkiler. Yaşlıların ortalama olarak daha az dişi kalması nedeniyle genç yaş gruplarında daha yaygındır, ancak birçok yaşlı insanı da etkiler ve 65 yaşın üzerinde bir dişin çekilmesi gerekmesinin en yaygın nedenidir.

Diş hekiminiz diş çürüğü belirtileri tespit ederse, ağız hijyeninizi iyileştirme konusunda tavsiyelerde bulunacak ve dişin yapısını eski haline getirmek için dolgu yapılmasını önerebilecektir.

Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığına (periodontal hastalık) da plak içindeki bakteriler neden olur, eğer bu diş etine ulaşır ve dokunun iltihaplanmasına neden olursa. Diş eti hastalığının periodontitise dönüşmesine izin verilirse, bazen dişlerin gevşemesine ve düşmesine neden olabilir.

Yaşlılar diş eti hastalığı açısından yüksek risk altındadır; son araştırmada 65 yaş ve üzeri kişilerin yarısından fazlasında bu hastalığın görüldüğünü ortaya koymuştur. Yaşlılar ayrıca diş kaybına yol açabilecek ileri diş eti hastalığı geliştirme riski de daha yüksektir.

Diş eti hastalığı erken evrede (diş eti iltihabı) ağız hijyeninizi iyileştirerek tedavi edilebilir, ancak diş etleriniz ağrıyorsa, kaşınıyorsa veya dişlerinizi fırçaladığınızda kanıyorsa diş eti hastalığı tedavisi hakkında diş hekiminizle de konuşmalısınız.

Yaşlılarda En Sık Karşılaşılan Diş Sorunları
Yaşlılarda En Sık Karşılaşılan Diş Sorunları

Eksik Dişler

Çocukluk çağından sonra kaybedilen dişler tekrar çıkmadığı için ortalama eksik diş sayısının yaşla birlikte artması şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, yapay bir diş, gülüşünüzün gücünü ve görünümünü geri kazanmanıza yardımcı olmak için aynı işlevleri yerine getirebilir.

Herhangi bir dişiniz eksikse, ağzınızdaki birkaç dişi veya tüm dişleri değiştirmek için protez, diş köprüsü veya diş implantları gibi tedaviler hakkında diş hekiminizle konuşun. Eksik dişlerin yerine yenilerinin konması, aşağıda ayrıntıları verilenler gibi yaşlıları etkileyen ağız sağlığıyla ilgili diğer yaygın sorunların tedavisine yardımcı olabilir.

Belirli Gıdalardan Kaçınmak

Bazı yiyecekler eksik dişleri, hassas dişleri, diş ağrısı veya diğer diş sorunları olan kişilerde rahatsızlığa neden olabilir. Protez dişleri olan bazı kişiler, protezlerin yerinden çıkmasına veya hasar görmesine neden olabileceğinden, yapışkan yiyecekler gibi bazı yiyeceklerden de kaçınırlar.

Yeme alışkanlıklarınızın beslenmenizi ve sağlığınızı etkilediğinden endişe ediyorsanız diş hekiminizle veya doktorunuzla konuşmalısınız.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.